https://www.radimsalsa.cz/

PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE - DÍL 2.

30.06.2024

           

VYBAVENÍ PRO PANORAMATICKOU FOTOGRAFII - Ještě než se vrhneme na samotné focení, tak bych rád napsal pár řádků o vybavení, které používám při fotografování panoramatické fotografie. Občas se setkávám s názory, že panoramatická fotografie je velmi náročná na vybavení, ale podle mě to zase úplně není pravda. Na druhou stranu je pravda, že jsou určité komponenty, bez kterých se kvalitní panoramatická fotografie nedá udělat nebo jen obtížně.

STATIV – Kvalitní stativ je pro panoramatickou fotografii určitě alfaomega pro samotné fotografování, je to prostě základ, bez kterého to nejde! Stativ je ten komponent, do kterého pokud to s panoramatickou fotografií myslíme vážně bych určitě investoval, má to mnoho důvodů. Panoramatická fotografie je velmi náročná na přesnost. Pokud chceme vše v terénu precizně odfotit, tak musí náš stativ být opravdu velmi pevný tj. odolný proti větru atd.. S tím se pojí bohužel i to, že s pevností stativu vzrůstá jeho váha, takže pokud můžu doporučit, kupte pevný a těžký stativ. Sice se pronesete, ale nejhorší věc je určitě ta, že někam jdete, je pěkný západ slunce, vše odfotíte, ale doma zjistíte, že podkladové fotky jsou mázlé a panorama po spojení je v určitých částech rozmazané tj. nepoužitelné. U samotného stativu je ještě jedna hodně důležitá věc, která se moc nezmiňuje a to je vodováha umístěná přímo na stativu, ne na stativové hlavě. Jde o to, že při focení panoramatické fotografie musíme v terénu postavit stativ do roviny. Pokud to tak neuděláme, tak budeme mít výsledné panorama takzvaně do kopce.

STATIVOVÁ HLAVA - Komponent, který je spojen se stativem je další důležitý článek ke kvalitní fotografii. U stativové hlavy je nejdůležitější věc ta, aby unesla bez problému náš fotoaparát s objektivem. Pokud bude stativová hlava nekvalitní opět hrozí různé otřesy, jemné posunutí atd., které mohou znehodnotit konečnou fotografii. Důležité je také počítat, že můžeme dělat panoramatickou fotografii na dlouhé sklo, které bývá vždy podstatně větší a těžší, tj. otřesy atd., hrozí mnohem více. U stativové hlavy by měla být samozřejmost možnost otáčení kolem své osy, aby vůbec bylo možno panoramatickou fotografii udělat. Sám nemám žádnou stativovou hlavu za mnoho tisíc korun, ale mám vyzkoušeno, že moje vybavení unese a funguje dobře. Každopádně, ale určitě doporučuji tento komponent nepodcenit a myslet na něj.

PANORAMATICKÁ HLAVA - ŘEŠÍM MULTIFUNČNÍ A L-PLATE DESTIČKOU – Panoramatická hlava tento hodně drahý komponent je jedno hodně z ožehavých témat, které rozděluje mnoho fotografů. Jedni si jsou jisti, že to bez stativové hlavy nejde a druzí včetně mě zastávají názorů, že to jde úplně v pohodě a investovat mnoho tisíc korun se absolutně nevyplatí a to už vůbec nepočítám to, že panoramatická hlava je neskutečně neskladná a těžká, tj. pokud jdete v plné polní, tak ji budete časem proklínat. Následně vám popíšu, jak mám vyřešenou stativovou hlavu. Já osobně používám MULTIFUNKČÍ DESTIČKU S ARCA SWISS drážkou (foto níže), která stojí něco kolem 1000,- Kč v kombinaci s L-PLATE destičkou, kterou mám stále nasazenou na těle fotoaparátu. Když ke stativu připnu multifunkční destičku, kterou posunu dozadu a na ni nasadím fotoaparát s L-PLATE destičkou, tak mám problém NODÁLNÍHO BODU vyřešený a nic víc nepožívám. Každopádně musím již teď zmínit, že destičku ne vždy používám. Když fotíme panorama na větší ohnisko než 21mm, tak deformace a problém nodálního bodu se výrazně snižuje. Když tedy fotím na ohnisko příklad 25mm, tak multifunkční destičku již vůbec nepoužívám a panorama už nevykazuje žádné známky deformace atd.. Další důvod, proč v těchto případech už destičku nepoužívám je ten, že je to další montáž na samotný stativ a tím se hodně zvyšuje již mnohokrát zmiňované riziko různých vedlejších jevů jako otřesy, posunutí podkladových fotografií, ve finále je lepší destičku už nepoužít. Destičku používám jen v případě focení panoramat s ohniskovou vzdáleností menší než 21mm. Každopádně panoramatická hlava není věc, kterou odsuzuji. Je naprosto nepostradatelná při focení panoramat v interiéru, kde je v kompozici mnoho hran a úhlů a vše musí být naprosto přesné, ale co se týče krajinářské fotografie, tak je to podle mě zbytečný luxus.

DÁLKOVÁ SPOUŠŤ – Další pro mě nepostradatelná věc, bez které si focení panoramat nedokážu představit. Focení bez dálkové spouště je samozřejmě možné, když použijeme sekundový odpalovač ve fotoaparátu, ale pro mě dálková spoušť má tu výhodu, že je to další komponent, který eliminuje možnost roztřesení stativu/fotoaparátu při samotném focení.

FOTOAPARÁT/OBJEKTIVY – V době psaní tohoto článku používám zrcadlovku tělo CANON EOS 6d Mark II, na který nasazuji objektivy Canon EF 16-35 mm f/4 L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8 STM a dlouhé sklo Canon EF 70-200 mm f/4 L IS USM. Z touto technikou mám velké zkušenosti a vím, že se na ni můžu spolehnout. Myslím, že to je dosti důležitý faktor nejen při focení panoramat, ale při jakémkoliv focení. Znát dobře svojí techniku a dobře ji umět ovládat. Právě tyto vědomosti jsou k nezaplacení v situacích, když fotíte v náročnějších podmínkách či se podmínky rychle mění. Pokud nedokážete v čas zareagovat, tak třeba můžete propásnout ten pravý okamžik k udělání dobré fotografie.

V dalším článku o panoramatické fotografii se už budeme věnovat samotnému focení panoramatické fotografie. 

https://www.radimsalsa.cz/